@
Nasz adres email centrumkultury@swierzawa.pl
Kontakt telefoniczny 75 713 52 73

41 Dni Świerzawy już za nami ….

            41 Dni Świerzawy powitała piękna słoneczna pogoda, która trwała przez 3 dni uroczystości.

            W piątkowe południe pod Ratuszem zebrały się szkoły z naszej gminy oraz mieszkańcy aby uczestniczyć w inauguracji święta miasta. Rozpoczęły wokalnie uczennice Gimnazjum: Jagoda Ozga, Martyna Wojciechowska i Angelika Dymańska oraz uczennica Szkoły Podstawowej w Świerzawie Klaudia Denc. Następnie uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Józef Kołcz, który przekazał na ręce dzieci i młodzieży symboliczny klucz do bram miasta.

            Po uroczystościach otwarcia barwny korowód przeszedł na plac estradowy przy Centrum Kultury. Tam dzieci wzięły udział w konkursach i zabawach, wybraliśmy najpiękniejsze przebranie korowodu. Tego dnia podsumowaliśmy  projekt Fundacji  PZU „Kurs rysunku i malarstwa” organizując wernisaż malarski uczestników kursu. Zachwytom wystawionych prac nie było końca. Wieczór zarezerwowaliśmy na maraton filmowy z nagrodami.

            Drugi dzień święta miasta na sportowo mini olimpiadą rodzinną na Orliku. A na placu estradowym odbywały się warsztaty bibułkarskie, plastyczne, ceramiczne  oraz kulinarne.

            Odbyło się przedstawienie teatru ART-RE z Krakowa pt. „Kopciuszek”.

            W koncercie „Młodzież dla Świerzawy” wystąpili uczniowie ze szkół w Świerzawie, Sokołowcu i Nowym Kościele. Była prezentacja grup tanecznych STRIPDANCE z Zespołu Szkolno -  Przedszkolnego w Świerzawie.

            Wielkie zainteresowanie wzbudził zespół taneczno - instrumentalny z Akademii Ruchu Goworów.

            Niecodziennym wydarzeniem muzycznym był  koncert galowy zespołu FINEZJA z Państwowej Szkoły Muzycznej im. St. Moniuszki w Jeleniej Górze. Zespół wystąpił w ramach projektu VI Otwartego Konkursu z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia z siedzibą w Warszawie.

            W XIV Świerzawskim Wieczorze Kabaretowym wystąpił stendaper Szymon Łątkowski. Posiadacz wielu nagród ogólnopolskich z przeglądów i festiwali kabaretowych. Zakończenie drugiego dnia Dni Świerzawy to IX Noc Klubowa z zespołem CamaSutra z charyzmatyczną wokalistką Małgosią Główką, która rozbawiła świerzawską publiczność w rytmach popularnej muzyki tanecznej: „ Jesteś ideałem”, „Chcę Cię mieć na chwilę”, „Do nieba bram” - śpiewali wszyscy znajdujący się pod sceną placu estradowego.

            Sobotni wieczór i noc należała już tylko do Maćka Wowka z Muzycznego Radia. Disco Party w wykonaniu znanego prezentera dopełniło muzycznego spełnienia bardzo wielu fanów muzyki dyskotekowej.

            W trzecim dniu rozpoczęli bardzo wcześnie rano wędkarze, którzy rywalizowali o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Świerzawa. Natomiast na placu estradowym zaczęły się pojawiać zespoły festiwalowe . VI Festiwal Pieśni Dziadowskiej i Kultury Pogranicza otworzył uroczyście Pan Józef Kołcz Burmistrz Miasta i Gminy Świerzawa.

 

Po wysłuchaniu 16 zespołów z całego Dolnego Śląska Jury w składzie

  • Elżbieta Terlega - Stachów
  • Dorota Drozdek
  • Halina Zychowicz-Michoń
  • Zdzisław Fibich

 

Uzgodniono werdykt w następujący sposób:

 

GRAND PRIX – Podolanki Z Nowej Wsi Lubińskiej

 

Wyróżnienia:

 

Za szczególne walory muzyczno – artystyczne:

Grodzianie z Niemczy

Lipowianie z Lipy

Rybniczanki z Rybnicy

Kukułeczki z Pogwizdowa

 

Za debiut inscenizacyjny:

Mysłowianki z Mysłowa

 

Za wyjątkową maesterię trudnego śpiewu a cappella:

Lubiechowianki z Lubiechowej

Czaplanki z Czapli

Dobkowianki z Dobkowa

 

Za kultywowanie tradycji w powiecie dzierżoniowskim (największa liczba zespołów z tego powiatu):

Cord z Piławy Dolnej

Siwy Włos z Piławy Górnej

Górzanie z Piławy Górnej

Katarzynki z Ostrowic

 

Za szczególnie umiejętne łączenie folkloru różnych regionów Europy:

Niespodzianka z Tomaszowa Bolesławieckiego

Jutrzenka z Kruszyna

Wiadrowianie z Wiadrowa

 

Łącznie na scenie wystąpiło ponad 200 osób. Nagrody wręczył Z-ca Burmistrza Zbigniew Mosoń.

 

            Po muzyce ludowo – folklorystycznej zmieniliśmy całkowicie gatunek muzyki. Na świerzawskiej scenie wystąpił rockowy zespół „Żółta Febra”. Laureaci zeszłorocznej edycji Złotoryjskich Rytmów Młodych. Odpowiednio przygotowali publiczność do następnego koncertu, a był nim występ włoskiego wokalisty Andrea Lattari z Bianką i Noemi. Koncert pt. „Ciao Amore” przypomniał nieśmiertelne przeboje włoskich wokalistów np. „Che sera”, „Buone Sera Ciao”, „Volare”, „Felicita” i inne. Półtoragodzinny występ Andrea to niezapomniane i fantastyczne show, do którego włączyli się fani tego niezwykle sympatycznego wokalisty. Andrea obiecał, że do nas wróci. Był oczarowany świerzawską publicznością. Niezwykle rozśpiewany i roztańczony koncert był ostatnim punktem 41 Dni Świerzawy.

 

            Kierujemy wielkie podziękowania do wykonawców jak i publiczności. Dziękujemy Gminie, z burmistrzem Józefem Kołczem na czele, Zarządowi Lokali Gminnych, szkołom z terenu gminy Świerzawa oraz Warsztatom Terapii Zajęciowej za pomoc w organizacji święta miasta.

 

Główny partner imprezy:

Przedsiębiorstwo Górniczo – Produkcyjne „Bazalt” w Wilkowie

 

Pozostali partnerzy:

- Stacja paliw ORLEN Tomasz Sudoł

- Gospodarstwo Rolne Czesława i Lesław Konopka w Proboszczowie

- Nadleśnictwo Złotoryja

- Jelenia Plast

- Powiatowy Bank Spółdzielczy w Złotoryi

- Zakład produkcji wody mineralnej Wojcieszowianka z Wojcieszowa

- Import – Export Bogdan Grabowski zakład w Sędziszowej

- Paweł Okręglicki – Sklep Sportowy w Złotoryi

- Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. St. Moniuszki w Jeleniej Górze

- Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia z siedzibą w Warszawie

- Fundacja PZU

 

            Dziękuję pracownikom Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Świerzawie za wielkie zaangażowanie w organizację i przeprowadzenie 41 Dni Świerzawy.

 

 

Halina Zychowicz – Michoń

Dyrektor CKSiT w Świerzawie

Dodano: 2017-06-14 10:56:42

Reklamy sponsorowane

Dowiedz się więcej na ten temat