@
Nasz adres email centrumkultury@swierzawa.pl
Kontakt telefoniczny 75 713 52 73
19 października

XVI Święto Chleba w Nowym Kościele

   Świerzawski Klub Tenisa Stołowego rozpoczął rozgrywki V ligi, pierwszym przeciwnikiem był  Ludowy Klub  Sportowy Kaczorów II.

   Świerzawski tenis  reaktywował się po wielu  latach w lutym b. r. i jest w początkowej fazie treningów i rozeznania poszczególnych rywali z grupy jeleniogórskiej.

   Tenis  stołowy jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie, biorąc po uwagę liczbę zawodników uprawiających ten sport.

  Współczesny tenis stołowy jest bardzo szybką  grą wymagającą od zawodnika niezwykle energicznych ruchów i reakcji. Rozgrywka polega przede wszystkim na  szybkości i rotacji nadawanej piłce,  by sprawić przeciwnikowi jak najwięcej trudności  przy jej odbiorze.

  LKS Kaczorów opanował w  większej mierze sposoby i techniki nadawania „kręconych piłeczek” i mocnych serwisów, gdyż  jest  to drużyna z wieloletnim stażem i dlatego wynik meczu  to  10:2 dla  gości  po zaciętej i ambitnej walce naszego zespołu.

  Ten niezwykle ciekawy sport zainteresował wielu młodych ludzi, w całej gminie jest ponad 60-osobowa grupa dzieci i młodzieży, która  należy  do ŚKTS.  

 Na pierwszych rozgrywkach nie  zabrakło przedstawicieli władz  powiatowych i  gminnych, wśród gości byli obecni : wicestarosta Józef Sudoł, Burmistrz Miasta i Gminy  Świerzawa Józef Kołcz, który jest jednym z głównych inicjatorów powstania klubu, radny Edward Grabski, dyrektor ZSP Czesław Leśniak.

Świerzawska drużyna udaje się na  II kolejkę rozgrywek 10 października do Łomnicy

                                                                                                                             Życzymy powodzenia!!!

1 października

Rozgrywki V ligi tenisa stołowego w Świerzawie

 

                W miniona sobotę w Starej Kraśnicy odbyła się ostatnia w tym roku impreza plenerowa Święto Pieczonego Ziemniaka. Słoneczna pogoda i wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów przyciągnęło bardzo dużo osób z naszej gminy i z wielu innych miejscowości.

                Jak co roku na ziemniaczanym święcie, to popularne u nas warzywo królowało na stołach biesiadnych. Koło Gospodyń Wiejskich z Biegoszowa (przygotowało najwięcej potraw), Sokołowca i Rzeszówka zaprezentowały bogaty zestaw przysmaków kartoflanych. Były placki ziemniaczane z malinami, rolada z ciasta kopytkowego, kotlety ziemniaczane z serem i kiełbasą, gołąbki z kaszą gryczaną i ziemniakami, placek ziemniaczany z cukinią i marchewką, kugiel i wiele innych potraw.

             Powołane jury do oceny przygotowanych potraw w składzie: wicestarosta Józef Sudoł, Burmistrz Miasta i Gminy Józef Kołcz, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Marian Matusiak oraz radny Wiesław Wójcik byli zachwyceni kunsztem i smakiem konkursowych przysmaków.

             Organizatorzy jak zwykle przygotowali przepyszną kartoflankę, ziemniaki z parnika z masełkiem, pieczone ziemniaki z ogniska, placki ziemniaczane i inne dania.

             W części rozrywkowej Święta Pieczonego Ziemniaka wystąpił gościnnie zespół „Swojacy" z Zagrodna oraz nasze panie z KGW: „Podgórzanki"  i „Dobkowianki".

               Odbyło się również wiele konkursów i zabaw dla dzieci i dorosłych, m.in.: rzut ziemniakiem do celu, mistrzostwa o puchar króla i królowej kartofla, loteria fantowa - każdy los wygrywa i inne atrakcje.

             W trakcie imprezy dojechali goście z zagranicy, nasi partnerzy z Malej Skaly (Czechy), wycieczkę pilotowali: zastępca burmistrza Zbigniew Mosoń, inspektor ds. promocji Agnieszka Kunc oraz skarbnik Miasta i Gminy Andrzej Chodyra.

            Na zakończenie biesiady odbyła się zabawa taneczna w świetlicy wiejskiej prowadzona przez DJ Stefana.

„Święto Pieczonego Ziemniaka" zostało przygotowane przez Radę Sołecką na czele z sołtys Elżbietą Chlebosz, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Stara Kraśnica. Nadzór medialny i techniczny pełniło Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie prowadzone przez dyrektor Halinę Zychowicz.

Organizatorzy dziękują wszystkim mieszkańcom Starej Kraśnicy za okazaną pomoc oraz innym sponsorom, którzy pomogli finansowo w przygotowaniu tego święta.

28 września

VIII ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

22 września

Biała Dama w Podgórkach i drzwi otwarte w kościele Św. Jana i Św. Katarzyny

 

         W sobotnie popołudnie na basenie świerzawscy działkowicze obchodzili jubileuszowy V Dzień Działkowca. Mimo niesprzyjającej aury na swoje święto przybyło ponad 40 działkowców. Wśród gości zaproszonych był obecny Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Marian Matusiak z małżonką.

            Zarząd ROD przygotował niespodzianki, m.in. loterię fantową (każdy los wygrywa), ognisko, pieczone ziemniaki i inne wspaniałe przysmaki.

Prezes ROD Janusz Michoń (pomysłodawca i sponsor) dziękuje wszystkim osobom, którzy przyczynili się do zorganizowania święta działkowców:

- Burmistrzowi Miasta i Gminy Świerzawa Józefowi Kołczowi

- Przewodniczącemu Rady Miasta i Gminy Świerzawa Marianowi Matusiakowi

- Janowi Komarnickiemu

- Tadeuszowi Kowalczykowi

- Hannie Teper

- Kazimierzowi Kowalczykowi

- Firmie Dubas - Kochańska „Wena" z Jeleniej Góry

- Firmie Jelenia Plast z Jeleniej Góry

         Zarząd dziękuje również Centrum Kultury za pomoc i udostępnienie miejsca na obchody święta działkowców.

 

 

                                                                                                                                                                            Prezes

                                                                                                                                                                    Janusz Michoń

7 września

I Dolnośląska Biesiada Abstynencka i XII Międzynarodowy Bieg Abstynentów i Ich Rodzin im. Janusza Tworkowskiego

 

        W miniony weekend na basenie w Świerzawie odbyła się  I Dolnośląska Biesiada Abstynencka. Mimo niesprzyjającej pogody przyjechało na imprezę wiele klubów abstynenckich z terenu Dolnego Śląska. Po zakwaterowaniu się nastąpiło uroczyste rozpoczęcie i wspólne biesiadowanie przy ognisku.

W drugim dniu spotkania, w sobotę, odbył się XII Bieg Abstynentów i Ich Rodzin im. Janusza Tworkowskiego. Na starcie stanęło 41 biegaczy w różnych kategoriach wiekowych. Trasa 6 km dla mężczyzn i 3 km dla kobiet ( 1 i 2 okrążenia: start z basenu - drogą - ogródkami działkowymi - Pl. Wolności obok Ratusza - i powrót ul. Młyńską na metę) nie była wielką trudnością do pokonania dla wprawionych już zawodników i zawodniczek z wielu klubów AA.

Przybyły do Świerzawy następujące Kluby Abstynenckie: „ODNOWA" i  „MOST"  z Wrocławia, „BOBEREK" z Jeleniej Góry, „NOWE ŻYCIE" ze Szczawna Zdroju, „ARIADNA" z Lubina, „AURA" z Oborniki Śląskie, „RADOŚCI I TRZEŹWOŚCI" z Kowar oraz Koło Rowerowe HAHARY - ODNOWA z Wrocławia.

Puchary i dyplomy dla najlepszych zawodników wręczyli Wicestarosta Powiatu Złotoryjskiego Józef Sudoł oraz Burmistrz Miasta i Gminy Świerzawa Józef Kołcz.  Puchary od władz samorządowych otrzymał prezes Klubu Abstynenta „ODNOWA" w Świerzawie pan Eugeniusz Hadała.

Na dystansie 6 km wystartowało 28 zawodników, a na dystansie 3 km 14 zawodniczek. Poniżej wyniki w poszczególnych kategoriach:

Kategoria M - 1

L.P.

IMIĘ I NAZWISKO

CZAS

1.

KORNEL KUCZYŃSKI

25:45

2.

ŁUKASZ BORCZUCH

27:32

3.

MARIUSZ PUZIO

32:46

 

Kategoria M - 2

L.P.

IMIĘ I NAZWISKO

CZAS

1.

MARCIN BENYSKIEWICZ

28:57

2.

PAWEŁ BARANOWSKI

40:38

 

Kategoria M - 3

L.P.

IMIĘ I NAZWISKO

CZAS

1.

JÓZEF WAWRZASZEK

28:29

 

Kategoria M - 4

L.P.

IMIĘ I NAZWISKO

CZAS

1.

MAREK WĄSIK

24:02

2.

IRENEUSZ STANKIEWICZ

26:06

3.

ANDRZEJ KUNICKI

43:27

 

Kategoria M - 5

L.P.

IMIĘ I NAZWISKO

CZAS

1.

BOGUSŁAW CZERNY

21:58

2.

MIKO PIETRYKA

21:59

3.

ZBIGNIEW KOGUT

22:39

4.

JAN KRUSZEWSKI

24:58

5.

ZBIGNIEW JASIAK

25:33

6.

LUCJAN STUDIENNY

25:56

7.

ANDRZEJ BEDNARCZYK

26:51

8.

BOGDAN CHAREMSKI

26:58

9.

ANDRZEJ SZYMKOWIAK

29:26

10.

ROMUALD MAREK

29:37

11.

ZBIGNIEW GLIŃCZEWSKI

29:48

12.

JERZY MIELNICZUK

30:48

13.

ANTOMI DRAHEIM

31:45

14.

ZBIGNIEW MUSIAŁEK

33:01

15.

GRZEGORZ KORDEK

35:29

16.

ZYGMUNT STANIENDA

38:02

17.

ANTONI REPA

43:35

18.

BERNARD PYCKA

45:03

19.

JAN BŁAŁUT

45:07

 

Kategoria K - 1

 

L.P.

IMIĘ I NAZWISKO

CZAS

1.

ALEKSANDRA WÓJCIK

14:52

 

Kategoria K - 2

 

L.P.

IMIĘ I NAZWISKO

CZAS

1.

MARTA WILCZYŃSKA

17:38

 

Kategoria K - 3

 

L.P.

IMIĘ I NAZWISKO

CZAS

1.

MARZENA CYBIAK

14:03

2.

DIANA MOKRZYCKA

15:48

3.

EWA PTAK

19:25

4.

DANUTA PALKOWSKA

22:25

 

Kategoria K - 4

 

L.P.

IMIĘ I NAZWISKO

CZAS

1.

HALINA WÓJCIK

17:07

2.

ZOFIA KORNACKA

18:46

3.

KATARZYNA KACZMAREK

20:02

 

Kategoria K - 5

 

L.P.

IMIĘ I NAZWISKO

CZAS

1.

HENRYKA WILCZYŃSKA

20:06

2.

IRENA PUZIO

22:01

3.

STANISŁAWA KOT

22:25

4.

TERESA OPALIŃSKA

22:25

5.

IRENA CICHOCKA

22:25

 

        Po biegu głównym przeprowadzono bieg dla dzieci na stadionie sportowym w 2 kategoriach wiekowych: D  1 - 7-11 lat i D 2 - 12-15 lat. W tym biegu wzięło udział 17 zawodników.

W kategorii D 2 zwyciężył Krzysztof Stachurka, a drugie i trzecie miejsce zajęły Angelika Girsa i Katarzyna Leliglowicz. W kategorii D 1 najlepsi okazali się jako pierwszy  Przemek Puzio, drugi  Kamil Załupka oraz trzeci Szymon Stankiewicz.

         W trakcie trwania trzydniowej imprezy rozegrano wiele konkurencji sportowych, a było to: strzelanie do celu, gra w bulę, zawody wędkarskie dla dorosłych i dla dzieci, bieg w workach, przeciąganie liny między klubami i wiele innych gier i zabaw przygotowanych przez Klub „ODNOWA" i CKSiT w Świerzawie.

           W trzecim dniu biesiady uczestnicy wzięli udział we mszy świętej, a następnie organizatorzy wręczyli nagrody i dyplomy za udział we wszystkich konkurencjach przeprowadzonych podczas I Dolnośląskiej Biesiady Abstynenckiej.

Organizatorzy: Klub Abstynentów „ODNOWA", Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świerzawie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia spotkania abstynentów, a zwłaszcza Panu Burmistrzowi Józefowi Kołczowi za objęcie patronatem I Dolnośląskiej Biesiady Abstynenckiej, Powiatowej Komendzie Policji w Złotoryi oraz OSP w Świerzawie za zabezpieczenie biegu.

 

Sponsorzy biesiady abstynenckiej:

  • 1. Antoni Chamski
  • 2. 2. Ryszard Nalepka
  • 3. Jan Komarnicki
  • 4. Hanna Teper
  • 5. Teresa Mrugała
  • 6. Tadeusz Kowalczyk

Organizatorzy zapraszają do Świerzawy za rok.

Reklamy sponsorowane

Dowiedz się więcej na ten temat