@
Nasz adres email centrumkultury@swierzawa.pl
Kontakt telefoniczny 75 713 52 73
4 maja

Wielka Majówka w Gminie Świerzawa

W sobotę piłkarze biorący udział w mikroprojekcie "Polskie i Czeskie Orliki - piłkarska edukacja młodzieży z gmin: Świerzawa i Malá Skála" spotkali się na rozgrywkach w czeskiej Malej Skále, gdzie odbyło się drugie z sześciu zaplanowanych spotkań.

 

Reprezentacja z naszej gminy została przyjęta w Malej Skále niezwykle serdecznie. Gospodarze przygotowali dla młodych piłkarzy wspaniałą integracyjną zabawę, podczas której chłopcy, podzieleni w kilkuosobowe polsko-czeskie grupy, mieli za zadanie znaleźć na terenie szkoły części układanki, po ułożeniu której musieli odpowiadać na pytania zadawane dla Polaków po czesku, a dla Czechów po polsku. Zabawa pozwoliła chłopcom na bliższe poznanie oraz przełamanie bariery językowej. Następnie odbyły się mecze, w których, podobnie jak w Świerzawie, na zmianę wygrywali Czesi i Polacy. Ostatecznie w grupie młodszej wygrali gospodarze, a w starszej orliki świerzawskie. Intensywne przedpołudnie zakończyło się wspólnym obiadem, gdzie wszyscy mogli posmakować tradycyjnych czeskich knedlików.
Szczególne podziękowania kierujemy do dyrektora szkoły podstawowej w Malej Skále – pana Bohumíra Finke, który z wielkim zaangażowaniem włączył się w przyjęcie gości, oraz dla pani Anny Doubová i Martina Sysel.

 

 
(51)logoue(4kB)(50)logocz(13kB)(52)logonysa(4kB)
21 kwietnia

Orliki na rozgrywkach w Czechach

W sobotę 4 kwietnia 2009 r. przed Centrum Kultury, Sportu i Turystyki odbył się Jarmark Wielkanocny. Odwiedzający w tym dniu Świerzawę mogli podziwiać, ale przede wszystkim zakupić przepiękne prace wykonane między innymi przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świerzawie, panią Elżbietę Telatyńską, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Świerzawie oraz panią Alicję Matuszak i Joannę Sudoł.
7 kwietnia

"Niezwykle Kulturalny Turniej Siatkarski"

5 kwietnia reprezentacja Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie wzięła udział w "VI Niezwykle Kulturalnym Turniej Piłki Siatkowej PRIMA-SIATKA" organizowanym w Szkole Podstawowej w Kruszynie przez Dom Kultury w Bolesławcu. Po niezwykle zaciętej walce nasza drużyna w składzie: Janusz Michoń, Dominika Poznar, Alicja Dal, Piotr Szlęzak, Piotr Mrowca, Marek Mrowca i Paweł Mrowca zajęła IV miejsce.
Obok reprezentacji Świerzawy w rozgrywkach brały udział drużyny z Bolesławca, Legnicy, Zawidowa i Złotoryi.
Kolejny turniej już za rok.
5 kwietnia

Jarmark świąteczny w Hirschfelde

4 kwietnia, w ostatnią przedświąteczną sobotę, delegacja z Gminy Świerzawa odwiedziła zaprzyjaźnione niemieckie stowarzyszenie Landfraunekreisverein, które w miejscowości Hirschfelde zorganizowało doroczny świąteczny jarmark.Była to kolejna okazja do pielęgnowania przyjaźni polsko – niemieckiej. Panie z Polski, Niemiec i Czech prezentowały wyroby związane ze świętem Wielkiej Nocy. Aleksandra Matuszak, Ryszarda Mucha, Teresa Grzeszczyk, Grażyna Siwa i Halina Zychowicz przygotowały barwne stoisko, które nieoficjalnie zostało ogłoszone najładniejszym stoiskiem jarmarku. Anna Cebula i Agnieszka Kunc - członkinie stowarzyszenia „CENTRUM KOBIET” przywiozły w ten dzień kilkanaście litrów tradycyjnego polskiego żurku, który bardzo smakował przyjaciołom zza zachodniej granicy, a pani Helena Szczęch zaprezentowała swoje zdolności kulinarne w postaci pysznego ciasta.

Jarmark był też okazją do rozmów na temat dalszej współpracy między stowarzyszeniem Landrfraunekreisverein i Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie. Planowana jest druga część dużego projektu pn. Transgraniczna turystyka edukacyjno-kulturowa w gminie Świerzawa, który zrealizowano w poprzednich latach oraz mniejsze projekty w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Nysa.
25 marca

Miejsce do wyprowadzania psów

Informujemy, że na terenie Świerzawy zostało wyznaczone specjalne miejsce do wyprowadzania psów. Funkcję tę pełni teren byłego wysypiska zrekultywowanego w 1997 roku, umiejscowiony przy drodze do Lubiechowej...

 

Równocześnie przypominamy, że zgodnie z prawem miejscowym obowiązuje zakaz wyprowadzania pupili na skwery miejskie, place zabaw dla dzieci, piaskownice itp., a na właścicielach ciąży obowiązek sprzątania po swoich podopiecznych. (Uchwała Rady Miasta i Gminy Świerzawa z dnia 1 marca 2006 w sprawie szczegółowych zasad utrzymywania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Świerzawa, Rozdział 6)

Reklamy sponsorowane

Dowiedz się więcej na ten temat