@
Nasz adres email centrumkultury@swierzawa.pl
Kontakt telefoniczny 75 713 52 73
3 października

Unijne środki na sport i turystykę

Urząd Miasta i Gminy uzyska dofinansowanie na dwa projekty współpracy polsko-czeskiej. "Poznać - Przyjechać - Polubić" - kampania informacyjno - promocyjna gmin Świerzawa i Mala Skala (17.980,- euro) oraz "Polskie i Czeskie Orliki" - piłkarska edukacja młodzieży z gmin: Świerzawa i Mala Skala (18.770,- euro) zostały w całości zaakceptowane przez Komitet Monitorujący.

Celem pierwszego projektu jest wsparcie rozwoju turystycznego gmin: Świerzawa i Mała Skała poprzez organizację kampanii promocyjnej ułatwiającej turystom zdobycie informacji o każdej z gmin (w jęz. czeskim i polskim): wydanie foldera i broszur o obu gminach, zapoznanie mieszkańców obu gmin z atrakcjami gminy partnerskiej poprzez 4 wyjazdy turystyczne(po dwa z każdego kraju), ustawienie tablic w każdej z gmin z opisem walorów gminy partnerskiej (także w jęz.niemieckim), uzupełnienie infrastruktury turystycznej o dwa miejsca odpoczynku turysty z wiatą i trzyjęzyczną tablicą informacyjną oraz umieszczenie na stronach internetowych partnerów prezentacji wirtualnych (po Malej Skale oraz po romańskim kościele w Świerzawie).

Celem drugiego proejktu jest: 1. Rozwój i rozszerzenie współpracy pomiędzy wspólnotami po obu stronach granicy z perspektywą wspólnej poprawy rozwoju kulturowego, edukacyjnego i społeczno-gospodarczego. 2. Poznanie się i integracja młodych piłkarzy z gmin partnerskich. 3. Wymiana doświadczeń w edukacji sportowej prowadzonej w obu krajach. 4. Rozwój fizyczny i psychomotoryczny piłkarzy. 5. Ułatwienie komunikacji między sąsiadami. 6. Przełamanie barier mentalnych, zwyczajowych i kulturowych.

Etapy projektu:
Spotkanie partnerów, omówienie konkretnych działań, ustalenie szczegółów realizacji projektu (Czechy)
- Zorganizowanie naboru dzieci do projektu (po stronie polskiej i czeskiej)
- Zorganizowanie wyjazdu integracyjnego na basen dla uczestników projektu (Czechy - Liberec)
- Zakup 3 bannerów promocyjnych (dwa dla rozgrywek w Polsce i Czechach oraz jeden na turniej końcowy)
- Zakup strojów piłkarskich dla dzieci biorących udział w projekcie
- Zakup 20 piłek

Faza realizacji projektu:
ETAP I
- Zorganizowanie pierwszej edycji turnieju piłkarskiego w Świerzawie
- Rozpoczęcie kursu języka polskiego po stronie czeskiej oraz języka czeskiego po stronie polskiej (kurs będzie trwał do maja 2009 r.)
- Przyjazd czeskich zawodników na weekendowe polsko-czeskie zgrupowanie do Świerzawy
- Spotkanie przedstawicieli strony polskiej i czeskiej celem omówienia dotychczasowych oraz przyszłych działań związanych z projektem

ETAP II
- Zorganizowanie drugiej edycji turnieju piłkarskiego w Malej Skale
- Przyjazd zawodników polskich na weekendowe polsko-czeskie zgrupowanie do Malej Skaly

ETAP III
- Zorganizowanie trzeciej edycji turnieju piłkarskiego w Świerzawie
- Zakończenie kursów językowych

ETAP IV
- Zorganizowanie czwartej edycji turnieju piłkarskiego w Malej Skale
- Zakup pucharów, medali, nagród na turniej końcowy

ETAP V
- Zorganizowanie międzynarodowego turnieju z zaprzyjaźnionymi gminami z Polski,Czech i Niemiec, podsumowanie rozgrywek

29 września

"VII Święto Pieczonego Ziemniaka" w Starej Kraśnicy

W ostatnią sobotę września w Starej Kraśnicy odbyło się "VII Święto Pieczonego Ziemniaka". Piękna pogoda i szereg atrakcji przygotowanych przez organizatorów przyciągnęły do Starej Kraśnicy wielu uczestników tej ciekawej imprezy..

Wśród gości znalazł się m.in. Starosta złotoryjski - Ryszard Raszkiewicz, Wicestarosta Józef Sudoł i Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Świerzawa Zbigniew Mosoń.

Jak na ziemniaczane święto przystało, wśród atrakcji tego dnia znalazły się różnorodne ziemniaczane konkursy, a wśród nich:
- ziemniaczane cudelki - kartofelki,
- rzut ziemniakiem,
- zbieranie ziemniaków.

Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały konkursowe ziemniaczane potrawy, a dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali "kartoflankę".

Święto umilały muzyczne występy dzieci:
- Moniki i Mileny Gordziejewskich z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz
- Natalii Baran, Małgorzaty Rostoczyńskiej i Mateusza Maleńczuka z Gimnazjum w Świerzawie.
Był też pokaz gimnastyczno - akrobatyczny Kasi Dwilewicz z Jeleniej Góry oraz występ "człowieka-orkiestry" - Tadeusza Garbacza.

Biesiada zakończył się zabawą taneczną prowadzoną przez DJ Soczka.

"Święto Pieczonego Ziemniaka" zostało przygotowane przez Radę Sołecką Starej Kraśnicy, Koło Gospodyń Wiejskich ze Starej Kraśnicy oraz innych mieszkańców tej wsi. Nadzór medialny nad imprezą pełniło Centrum Kultury, Sportu i Turystyki prowadzone przez dyrektor Halinę Zychowicz.

23 września

Nowe stowarzyszenie

W Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Świerzawie odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, Historycznego i Przyrodniczego Gór i Pogórza Kaczawskiego SONOVE.
22 września

III Kaczawskie Warsztaty Artystyczne w Dobkowie

20 września 2008 r. odbyły się III Kaczawskie Warsztaty Artystyczne w Dobkowie. Organizatorami byli: Ekomuzeum Rzemiosła, Stowarzyszenie Dobków, Stowarzyszenie Kaczawskie, Centrum Kultury, Wiejski Dom Kultury w Dobkowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich i Rada Sołecka w Dobkowie.

Otwarte warsztaty rękodzielnicze i artystyczne prowadzone były w pięciu blokach tematycznych:
 • ceramika
 • rzeźba i ciesielka
 • rysunek i malarstwo
 • hafciarstwo
 • warsztaty bębniarskie

  Uczestnicy imprezy mogli zobaczyć występ cepiarek z Krotoszyc i Męcinki, cyrkowej rodziny Woźniaków, prezentacje wokalne dzieci i młodzieży oraz pań z Kół Gospodyń Wiejskich z Dobkowa i Podgórek.


  Punktem kulminacyjnym warsztatów był pokaz jogi, prowadzony przez dawnego mieszkańca Dobkowa, a obecnie krakowianina - Romana Grzeszykowskiego.


  Wśród atrakcji imprezy znalazły się także Wybory Najsympatyczniejszej Gospodyni i Chłopa Roku oraz loteria z wartościowymi nagrodami. Impreza zakończyła się zabawą taneczną świetlicy wiejskiej.


  Warsztaty w Dobkowie odbyły się w ramach ogólnopolskich Dni Partnerstwa Lokalnego 2008 pt. „Dziedzictwo na Zielonych Szlakach”. Jest to wielkie święto zorganizowane w ramach Krajowej Sieci Grup Partnerskich na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju.
 • 3 września

  Najładniejsza zagroda i sołectwo 2008

  Rozstrzygnięto konkurs "Na najładniejszą zagrodę i sołectwo oraz najbardziej zadbany budynek miejski w gminie Świerzawa" w 2008 r. W tegorocznej edycji do uczestnictwa w konkursie zgłoszono: 2 sołectwa, 6 zagród (posesji) i 1 budynek miejski

  Podczas gminnych dożynek wręczono nagrody i wyróżnienia: