@
Nasz adres email centrumkultury@swierzawa.pl
Kontakt telefoniczny 75 713 52 73
19 marca

Prace pod Wielisławką...

Trwają prace na terenie rekreacyjnym przy Wielisławce w Sędziszowej. W najbliższym czasie stanie tam wiata turystyczna, grill oraz nowe stoły i ławy biesiadne...

Inwestycja realizowana jest w ramach mikroprojektu pn. "I Europejskie spotkanie z tradycją pod Wielisławką w Sędziszowej" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG III A Wolny Kraj Związkowy Saksonia - Rzeczpospolita Polska (Województwo Dolnośląskie)  oraz ze środków budżetu państwa.

26 lutego

Ścieżka edukacyjna w Parku Piastów

(ŚWIERZAWA) Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Świerzawa NOWATOR w ramach realizowanego projektu "Rewitalizacja Parku Piastów w Świerzawie" finansowanego z dotacji przyznanej przez Ministerstwo Pracy Płacy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na rok 2007 zakończyło kolejny etap zadania (działanie nr 2), oznakowanie tablicami ścieżki edukacyjnej historyczno - przyrodniczej.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy do zapoznania się z otwartą ścieżką w parku...

28 września

Goście z Dniepropietrowska

(ŚWIERZAWA) Wczoraj, na terenie naszej gminy przebywali goście z największej prywatnej uczelni na Ukrainie - Uniwersytetu Ekonomiki i Prawa. Rektor Borys Chołod (były wicepremier i Minister Edukacji Ukrainy), Anatolij Zadoya - dyrektor Instytutu Ekonomii Międzynarodowej oraz Irina Sizonienko - pracownik naukowy Uniwersytetu zwiedzili kościół św. Jana i św. Katarzyny oraz uczestniczyli w spotkaniu okolicznościowym w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy...

Wizyta gości jest kontynuacją stałej współpracy naszej gminy z ukraińską uczelnią. Corocznie w świerzawskim samorządzie zdobywają wiedzę studenci Uniwersytetu.
Współpraca zapoczątkowana pięć lat temu przez Burmistrza Józefa Kołcza jest wyjątkowa w skali naszego województwa. Naukowcy na terenie Dolnego Śląska przebywają na zaproszenie Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Starosty Złotoryjskiego i Burmistrza Miasta i Gminy.

11 września

Średniowieczne graffiti

(SŁOWO POLSKIE GAZETA WROCŁAWSKA) Poniżej przedrukowujemy artykuł z poniedziałkowego wydania gazety na temat średniowiecznego graffiti...


Na Dolnym Śląsku grafficiarze działali już w XV wieku!
Też kochali Jolkę! Na murach kościoła w Świerzawie w XV wieku ktoś wyrył planszę do gry w młynka.

Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, które ma siedzibę w budynku Akademii Rycerskiej, otwiera okno swojego biura. - Daleko nie trzeba szukać - pokazuje parapet z piaskowca, na którym ktoś wyrył rządek liter, dziś trudnych do odczytania. - Sądzimy, że to robota uczniów, którzy przed wiekami kształcili się tutaj. Czasy się zmieniają, ludzka natura mniej. To pewnie coś w rodzaju „kocham Jolkę" - śmieje się Szczepaniak.
Akademia Rycerska kształciła w XVIII wieku młodych mężczyzn, pochodzących z bardzo zamożnych, szlacheckich rodzin. Adeptami szkoły byli m.in. Feliks Łojko, późniejszy szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiegoczy Andrzej Zamoyski, potem kanclerz wielki koronny. - Możliwe, że wśród napisów na parapetach są też ich „dzieła". Młodym ludziom przychodzą przecież do głów różne pomysły, bez względu naepokę -mówi Witold Łaszewski, archeolog. - Podobnie jak podróżnikom, którzy odwieków zostawiali namurach ślad po sobie w stylu „tu byłem".

Tę radosną twórczość widać na egipskich piramidach i wśredniowiecznych zamkach, także tych na Dolnym Śląsku. To, z jakich czasówjest dany napis, udaje się nam dziś rozszyfrowywać dzięki krojom liter, które zmieniały się w zależności od wieku. Na przykład w Zielonej Komnacie, w wieży Zamku Piastowskiego w Legnicy, są napisy z czasów cesarza Wilhelma. Jacyś ówcześni „grafficiarze" weszli na wieżę i zostawili po sobie pamiątkę -wyjaśnia archeolog.

Konserwatorzy, którzy prowadzili prace w kościele św. Jana i św. Katarzyny w Świerzawie, byli zaskoczeni, gdy po zdjęciu trzeciej warstwy tynku ich oczom ukazała się wyryta na murze postać człowieka i plansza do popularnej przed wiekami gry. - To mieszczanin świerzawski i młynek. To „graffiti" pochodzi z XVwieku. Wyryto je ostrym narzędziem - mówi Zbigniew Mosoń, dyrektor ośrodka kultury wŚwi erzawie. - Prawdy do końca nie poznamy, ale nie ma się co oszukiwać: nawet w XV wieku żaden poważny człowiek nie grał wmłynka namurze świątyni.•

Edyta Golisz
www.egazeta.wroclaw.pl

8 września

Europejskie Dni Dziedzictwa

(ŚWIERZAWA-PODGÓRKI) W całym kraju rozpoczęły się Europejskie Dni Dziedzictwa. na Dolnym Śląsku to prawie 100 imprez w kilkudziesięciu miejscach. Nawiązując do tematu tegorocznych obchodów "Ludzie gościńca - Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze" organizatorzy chcą pokazać różne aspekty podróżowania, pielgrzymowania i wędrowania oraz różnego rodzaju "ludzi gościńca" czyli pątników, uchodźców, kupców, wędrownych rzemieślników, dziadów, kuglarzy, morderców i rabusiów. U nas zapraszamy do Podgórek i Świerzawy...

W dniach od 7 do 16 września 2007 wszystkie wymienione w programie miejsca można będzie zwiedzać bezpłatnie, udostępnione zostaną też zabytki na co dzień zamknięte dla zwiedzających (na przykład pałac w Mysłakowicach czy klasztor w Henrykowie). Dodatkową atrakcją będą koncerty, spektakle teatralne, festyny, wykłady, prezentacje i degustacje potraw regionalnych zorganizowane specjalnie z tej okazji. W ramach obchodów EDD można będzie posłuchać pieśni dziadowskich, lirniczych, romskich i ludowych, spróbować potraw tyrolskich i regionalnych.

 

W najbliżsżą niedzielę zapraszamy na wieżę widokową w Podgórkach. O godz. 13.00 rozpocznie się koncert pieśni folklorystycznej, podczas którego wystąpią zespoły GOSPOSIE Z Wiadrowa (nr 1 na Ludowej Liście Przebojów PR Wrocław) oraz Podgórzanki
Będzie można równiez odwiedzić kościół św. Jana i św. Katarzyny, w którym można zwiedzić wystawę wyrobów rękodzielniczych.

Reklamy sponsorowane

Dowiedz się więcej na ten temat