@
Nasz adres email centrumkultury@swierzawa.pl
Kontakt telefoniczny 75 713 52 73

Lokalni Patrioci Działają Lokalnie

„Lokalni Patrioci Działają Lokalnie” – projekt realizowany we współpracy z Klubem Filmowym „Magnolia” działającym przy Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie

 Projekt był związany z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Chcieliśmy szczególnie uczcić to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Podejmowane działania były bardzo urozmaicone.

Pierwszym etapem było zbieranie materiałów archiwalnych o Świerzawie. W czasie wakacji odbyło się „Spotkanie z historią”, na które przybył m.in. największy pasjonat lokalnej historii, posiadający olbrzymi zbiór dawnych fotografii. Opowiedział przybyłym o swojej pasji i objaśnił w jaki sposób można korzystać z wirtualnych zbiorów zdjęć.

Kolejnym krokiem było nakręcenie filmu „Świerzawa dawniej i dziś”. Autorami tego niezwykłego obrazu jest młodzież, która ruszyła z kamerą na spacer po mieście.

Film zainaugurował wrześniowy koncert w XIII-wiecznym kościele św. św. Jana i Katarzyny. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy ze szkołą muzyczną w Jeleniej Górze. Występujący artyści zachwycili licznie przybyłą publiczność. Przed i po koncercie można było obejrzeć wystawę fotografii ukazujących nasze miasto w przeszłości i obecnie.

We wrześniu i październiku zorganizowaliśmy cykl warsztatów, w których wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej. W czasie ich trwania opracowali materiały do broszurek o gminie Świerzawa oraz do ulotek na temat Święta Niepodległości i znaczenia flagi państwowej. Publikacje zostały rozdane mieszkańcom wraz z zakupionymi flagami, które zostały wywieszone z okazji obchodów Święta Niepodległości.

11 listopada odbyła się msza święta w kościele, następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym powrót Ziem Zachodnich do Macierzy. Kolejnym punktem programu był koncert w Sali Widowiskowej „Młodzi dla Ojczyzny”, w którym wystąpili uczniowie szkół podstawowych działających na terenie gminy. Przy tej okazji podsumowaliśmy wszystkie działania podjęte w ramach realizacji projektu.

W naszej ocenie projekt był bardzo wartościowy i przyniósł wiele korzyści. Oprócz osiągnięcia zakładanych celów, udało się zwiększyć poziom świadomości społecznej w zakresie historii związanej z odzyskaniem niepodległości.

 

okres realizacji: 01.06.2018 r. – 11.11.2018 r.

 

Projekt został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Kaczawskie.

Reklamy sponsorowane

Dowiedz się więcej na ten temat