@
Nasz adres email centrumkultury@swierzawa.pl
Kontakt telefoniczny 75 713 52 73

Podgórki

Podgórki to najwyżej położona wieś gminy (400-520 m npm), ciągnąca się ok. 3,6 km w malowniczej dolinie potoku u północnego podnóża Grzbietu Południowego, otoczona wzgórzami; Skopiec (718 m.), Maślak (715 m.), Ogier (646 m.), Kobyła (626 m.), Źrebak (612 m.), Krzyżowa (567 m.) i Radostka (532 m.). Przez wieś przebiega droga lokalna z Wojcieszowa na Przełęcz Widok. W skład Podgórek wchodzi Radzyń, dawna kolonia, leżąca przy drodze ze Świerzawy do Jeleniej Góry.

 

Łyk historii...

 

Podgórki powstały prawdopodobnie ok. XIV w. jako własność Schaffgotschów. Ponieważ leżały nieco na uboczu, ukryte w górach mogły spokojnie się rozwijać omijane przez kataklizmy i zniszczenie wojenne. Później były własnością rodziny von Elbelów, a od 1597 rodziny von Zedlitz. W początkach XVI w. wieś była zamieszkana głównie przez protestantów, którzy przejęli miejscowy kościół. W początkach XVIII w. Podgórki były jedną z większych i bogatszych wsi w okolicy. Ludność pracowała głównie w lasach lub kamieniołomach. Podgórki były chętnie odwiedzane przez turystów, przede wszystkim dzięki opisywanej w przewodnikach wspaniałej panoramie z Przełęczy Widok.

 

Koniecznie trzeba zobaczyć... 

Pałac

Zespół pałacowy powstały w 1728 r. gruntownie przebudowany w 1874 r. i 1915 r. jest największą i najlepiej zachowaną rezydencją w Górach Kaczawskich. Trzykondygnacyjny,
z prostokątnymi oknami w opaskach i obramieniach łączących się ze sobą, bogato dekorowanych w ryzalicie. Do wejścia prowadzi podjazd na murze oporowym z kamienną tralkową balustradą. Obok zobaczyć można galerię z 1874 r. z okazałym neobarokowym budynkiem z 1915 r. Do pałacu przylegają dwa tarasy, a wokół obiektu znajdują się fragmenty założenia parkowego z XIX w. z tarasami, stawem i zachowanym układem alei ze starymi drzewami. Obecnie własność prywatna. Wymagana zgoda właściciela na wejście.

 

Ruiny dawnego kościoła parafialnego

Ruiny dawnego kościoła parafialnego powstałego prawdopodobnie w 1506 r. na miejscu poprzedniego, wzmiankowanego w 1399. Kościół był remontowany w 1703 r., a w XIX w. spłonął, po czym został częściowo rozebrany. Do dnia dzisiejszego zachowały się fragmenty murów z otworami drzwiowymi i okiennymi w kamiennych obramieniach oraz kamienna kwadratowa wieża. Na murze kruchty zobaczyć można dwie płyty nagrobne von Zedlitzów
z początku XVII w.

Urząd Miasta i Gminy, dzięki wsparciu finansowemu UE, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego rozpoczął rekonstrukcję dachu wieży, nawy i kaplicy kościoła z zagospodarowaniem terenu wokół niego. Powstanie w ten sposób jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych.

 

Buczyna storczykowa na Białych Skałach

Jedyny istniejący rezerwat przyrody na terenie gminy, chroniący 19 gatunków roślin z najrzadszą – buczyną storczykową (Carici Fagetum).

 

Murawy na Przełęczy Widok

Planowany rezerwat przyrody chroniący głównie storczyki. Można tu spotkać jedyne w Sudetach stanowisko storczyka drobnokwiatowego (Orchis ustulata).

 

Jaskinia Walońska

Znana od XVII w. niewielka jaskinia na zboczu Maślaka o długości 15 m z ubogą szatą naciekową. W XIX w. polecana jako jedna z największych atrakcji Gór Kaczawskich.

 

Warto zwrócić uwagę...

Kościół filialny p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP

Kościół pierwotnie został wzniesiony w 1746 r. jako ewangelicki. Przykryty jest wielopołaciowym mansardowym blaszanym dachem z lukarnami. Okna oraz portal zamknięte są łukami odcinkowymi, a elewacje dzielone są lizenami i gzymsami w tynku. Wewnątrz zobaczyć można m.in. sklepienie zwierciadlane z lunetami, drewniane empory i wyposażenie z okresu budowy świątyni. Obok kościoła stoi trzykondygnacyjna dzwonnica, nakryta daszkiem namiotowym z nadbudówką o charakterze sygnaturki oraz dawna plebania.

 

W Podgórkach zobaczyć można wiele ciekawych budynków o budowie murowano-szachulcowej, głównie z XIX w.

Reklamy sponsorowane

Dowiedz się więcej na ten temat