@
Nasz adres email centrumkultury@swierzawa.pl
Kontakt telefoniczny 75 713 52 73

Pozytywnie zakręceni, czyli kreatywne lato

„Pozytywnie zakręceni, czyli kreatywne lato” – projekt realizowany we współpracy z Klubem Seniora działającym przy Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie         

Całe przedsięwzięcie przebiegało etapami. Cykl wakacyjnych warsztatów artystycznych rozpoczął piknik z okazji nadejścia lata i wakacji. W czasie wydarzenia uczestnicy nie tylko smażyli kiełbaski, ale też brali udział w zabawach integracyjnych i warsztatach artystycznych. Tego dnia zmierzyli się z pierwszym twórczym wyzwaniem. Przystąpili do prac nad muralem na budynku szatni przy dawnym korcie tenisowym. Efektem zajęć artystycznych są barwne fantazyjne obrazki przywołujące na myśl wakacje – przedstawiają morze, palmy, góry. Część z nich ukazuje nasze miasto – kamienice w rynku, ratusz czy zabytkowy XIII-wieczny kościół św. św. Jana i Katarzyny, tworząc swego rodzaju pocztówkę ze Świerzawy. Dzięki muralowi nasze miejsce zyskało nowy niecodzienny charakter.

Od czerwca w ramach projektu odbyło się osiem zajęć przygotowanych i przeprowadzonych we współpracy z Klubem Seniora.  Wszystkie, za wyjątkiem ostatnich – w miejscu piknikowych spotkań. Były bardzo zróżnicowane. Uczestnicy wykonywali prace z wykorzystaniem rozmaitych technik – od rysunku kredkami, ołówkiem, poprzez malowanie farbami, po wycinanie elementów z kolorowego papieru czy bibuły. W efekcie powstały piękne kartki, rysunki a nawet biżuteria z makaronu. W czasie zajęć nie zabrakło też zabaw ruchowych – wspólnie graliśmy w piłkę, w klasy, można było też poskakać na skakance.

Ostatnim etapem projektu był wyjazd dla seniorów do Arboretum w Wojsławicach, gdzie zapoznali się ze skarbami natury naszego regionu.

Realizacja projektu bez wątpienia przyczyniła się do popularyzacji miejsca piknikowych spotkań jako dobra wspólnego całej społeczności lokalnej. Udało się zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju zainteresowań dzieci i młodzieży poprzez stworzenie nowej oferty na spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu. Olbrzymią korzyścią jest międzypokoleniowa integracja, do której udało się doprowadzić dzięki cyklicznym spotkaniom. Swoje zainteresowania mogli rozwinąć też seniorzy biorąc udział w wycieczce krajoznawczej. Zaangażowanie na każdym etapie projektu pozwoliło przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu seniorów.

 

okres realizacji: 01.06.2018 r. – 05.10.2018 r.

 

Projekt został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Kaczawskie.

Reklamy sponsorowane

Dowiedz się więcej na ten temat