@
Nasz adres email centrumkultury@swierzawa.pl
Kontakt telefoniczny 75 713 52 73

XX Święto Chleba – 15.10.2016r.

Nowy Kościół po raz dwudziesty był gospodarzem uroczystości święta chleba. Na obchody przybyli zaproszeni goście: Pan Józef Kołcz – Burmistrz Miasta i Gminy Świerzawa, Pan Paweł Kisowski – przewodniczący Rady Miasta i Gminy Świerzawa, Pan Janusz Michoń – Radny Miasta i Gminy Świerzawa, Pani Iwona Hanebach – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Kościele.

Część liturgiczną poprowadził ksiądz dziekan Józef Wojtaszek.

Do konkursu na najlepszy wypiek chlebowy stanęło 8 zespołów z gminy Świerzawa i powiatu bolesławieckiego: KGW Biegoszów, KGW Dobków, KGW Lubiechowa, KGW Nowy Kościół, KGW Podgórki, KGW Sędziszowa, KGW Sokołowiec oraz zespół „Leśne Nastroje” z Dobrej.

Zespoły konkursowe stanęły w szranki o miano Statuetki Piekarczyka za tradycyjne wypieki chlebowe. Specjalnie powołane Jury w składzie: Pani Czesława Konopka, Pani Iwona Hanebach i Pani Kornelia Urbańska wyłoniły zwycięzców XX Konkursu Święta Chleba. Statuetka przypadła Kołu Gospodyń Wiejskich z Sokołowca, pozostałe zespoły otrzymały wyróżnienia i nagrody.

Jurorzy wybrali również smakołyk stołu: chleb z ziołami z Dobrej oraz chleb z otrębami z Nowego Kościoła. Niezwykle bogate i pięknie przyozdobione stoły były nie lada wyzwaniem dla Jury, które było jednomyślne, aby wyróżnić wszystkie stoły konkursowe, a były na nich: chleby na zakwasie, wieloziarniste, z ziołami, bułki na miodzie i wodzie, chałki, baby, parowce, szczodroki, bocianie łapy – ponad 100 produktów. Degustacji i pochwałom publiczności zgromadzonej w Wiejskim Domu Kultury nie było końca.

W części artystycznej zaprezentowała się Szkoła Podstawowa w Nowym Kościele. Były wiersze, piosenki oraz pokazy akrobatyczno-gimnastyczne.

W drugiej części wystąpił zespół „Leśne Nastroje” z Dobrej, „Dobkowianki”, „Lubiechowianki” oraz „Podgórzanki”.

Na zakończenie uroczystości odbyła się zabawa taneczna przy zespole Havard ze Złotoryi.

Organizatorzy XX Święta Chleba w Nowym Kościele: Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Sołecka, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie z Wiejskim Domem Kultury dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i zorganizowania uroczystości, a są wśród nich:

Pan Zbigniew Zięba

Pan Marian Matusiak

Pan Robert Kuryś

Stowarzyszenie „Aktywny Nowy Kościół”

Pan Stanisław Kuduk

Pan Stanisław Borucki

Gospodarstwo Rolne Konopka z Proboszczowa

Całość prowadziła dyrektor Halina Zychowicz-Michoń z kadrą Centrum Kultury.

 

Dziękujemy!

 

źródło: CKSiT w Świerzawie

Dodano: 2016-10-18 11:50:36

Reklamy sponsorowane

Dowiedz się więcej na ten temat